fbpx
Regeneracja chłodnicy we Wrocławiu
  • 15 sierpnia, 2020

Regeneracja chłodnicy we Wrocławiu

Regeneracja chłodnicy to proces, który polega na wymianie rdzenia tego komponentu na nowy. Przeprowadzenie tej usługi może stanowić alternatywę dla zakupu nowego wymiennika ciepła. Regeneracja szczególnie polecana jest w przypadku starszych lub nietypowych pojazdów, dla których oferta części zamiennych układu chłodzenia jest znacząco ograniczona.

Spis treści
Efektu braku chłodzenia jednostki napędowej
Zalecenia do regeneracji lub wymiany
Uszkodzenia mechaniczne
Uszkodzenia chemiczne
Inne uszkodzenia
Wymagania

Dlaczego regeneracja chłodnicy jest ważna?

Regeneracja chłodnicy należy do usług realizowanych w szczególnych przypadkach, również we Wrocławiu. Wymienniki ciepła narażone są na liczne uszkodzenia, które w najgorszej sytuacji mogą całkowicie uniemożliwić pracę jednostki napędowej. Chłodnie ulegają zarówno awariom, jak i zużyciu. Na wrażliwość tej części wpływa materiał, z którego jest wytwarzana, a także specyficzne umiejscowienie w komorze silnika. Nawet niewielka stłuczka może doprowadzić do uszkodzenia chłodnicy.

Efektu braku chłodzenia jednostki napędowej

Uszkodzenie układu chłodzenia w większości przypadków uniemożliwiają jazdę samochodem. Jednostka napędowa pozbawiona chłodzenia przegrzewa się bardzo szybko, dlatego konieczne jest przeprowadzenie odpowiedniej diagnostyki. Wybór konkretnego wariantu zależy w dużym stopniu od przyczyny zużycia, a tym samym realnych możliwości przywrócenia elementu do pełnej sprawności. Nie bez znaczenia pozostają koszty, które ponieść musi właściciel pojazdu. Nierzadko podjęcie naprawy nie jest już opłacalne, a lepszym rozwiązaniem okazuje się wymiana chłodnicy.

Zalecenia do regeneracji lub wymiany

Wymiana chłodnicy na nową ma swoje uzasadnienie w specyficznych sytuacjach. Jeżeli przyczyną uszkodzeń jest nieduży defekt w kanale rdzenia, próby jej zasklepienia mają sens jedynie w przypadku stosunkowo nowych części. Naprawa mocno zużytej chłodnicy przeważnie okazuje się bezcelowa, ponieważ wyeksploatowany element jest bardziej narażony na kolejne uszkodzenia. Regeneracja sprawdza się natomiast w sytuacji, gdy zepsuciu nie uległ miedziany lub plastikowy zbiornik. Usługa ta polecana jest zwłaszcza w przypadku samochodów ciężarowych.

Chłodnica samochodowa

Regeneracja chłodnic samochodowych a rodzaje uszkodzeń, które naprawiamy we Wrocławiu

Regeneracja chłodnic samochodowych przeprowadzana jest po uprzedniej diagnostyce uszkodzeń, które mogą mieć charakter mechaniczny lub chemiczny. Wpływ na ich powstawanie mają różne czynniki, w tym rodzaj materiału. Rdzeń chłodnicy wykonany jest z miedzi lub aluminium, natomiast zbiorniki z mosiądzu lub plastiku. Elementy te muszą być zawsze dobierane do konkretnego modelu samochodu, ze względu na konieczność utrzymania wydajności chodzenia oraz odpowiedniej temperatury silnika.

Uszkodzenia mechaniczne

Mechaniczne uszkodzenia chłodnicy na skutek stłuczki lub wypadku najczęściej dotyczą plastikowego zbiornika. W takim przypadku zwykle niezbędna okazuje się wymiana elementu na nowy. Jeżeli natomiast zbiornik wykonany jest z mosiądzu, miedzi lub aluminium, wiele zależy od skali problemu. Do stosunkowo często występujących uszkodzeń mechanicznych chłodnicy należą także awarie, które powstają na skutek nadmiernego ciśnienia w układzie. Przyczyną tego zjawiska jest niedostateczna szczelność uszczelki pod głowicą, która prowadzi do deformacji i rozsadzania chłodnicy. Podobny efekt wywołuje stosowanie w sezonie zimowym wody zamiast dedykowanego chłodziwa, odpornego na niskie temperatury i zamarzanie. Chłodnicy o takich uszkodzeniach nie poddaje się już regeneracji.

Uszkodzenia chemiczne

Najczęstszą przyczyną powstawania chemicznych uszkodzeń chłodnicy jest obecność w układzie żrących substancji, a także stosowanie źle dobranego chłodziwa. W przypadku zniszczeń powstałych na skutek ich działania, nie zaleca się przeprowadzania regeneracji. Taka chłodnica jest już mocno wyeksploatowana, co naraża kierowcę na brak bezpieczeństwa podczas jazdy oraz generuje dodatkowe koszty. Uszkodzenia chemiczne mogą powstawać także na skutek obecności wody w cienkich kanałach układu chłodzącego. Wytrąca się z niej kamień, którego usuwanie jest bardzo uciążliwym procesem. Procesu korozji nie da się niestety przerwać, nawet w przypadku zalania chłodnicy normalnym płynem. Do powstawania uszkodzeń chemicznych dochodzi również pod wpływem wytrącania się tlenku aluminium, co objawia się widocznym nalotem.

Inne uszkodzenia

Do uszkodzeń chłodnicy dochodzi także na skutek osadzania się brudu. Zanieczyszczenia obniżają wydajność układu zwłaszcza w samochodach, które pracują w miejscach wysokiego zapylenia oraz innych trudnych warunkach. W takim przypadku często wystarczające się oczyszczenie chłodnicy, jednak sam proces usuwania zabrudzeń może dodatkowo wyeksploatować materiał budulcowy komponentu. Do często występujących uszkodzeń należą także stosunkowo drobne defekty, np. zerwanie aluminiowych gwintów. Ich naprawa jest jednak bardzo kosztowna, a często niemożliwa. Groźna dla chłodnicy jest ponadto sól, którą zasypywane są drogi w trakcie zimy. Negatywnie wpływa ona na skraplacz, dlatego przeprowadzenie regeneracji może nie przynieść oczekiwanego rezultatu.

Wymagania związane z regeneracją chłodnic samochodowych we Wrocławiu

Regeneracja chłodnic samochodowych we Wrocławiu najczęściej zlecana jest na początku sezonu zimowego. Problemy pojawiają się już po pierwszych mrozach, kiedy to kierowcy zaczynają skarżyć się na zawieszanie termostatu czy utratę szczelności. Usługi w zakresie układu chłodzenia oferuje niezależny serwis Japantech, który przeprowadza m.in. wymianę, uszczelnianie, diagnostykę i naprawę elementów układu chłodzenia. Jesteśmy w stanie zapewnić szeroką gamę części zamiennych dla różnych modeli samochodów, co daje gwarancję krótkiego terminu regeneracji większości chłodnic.

Wymagania

Regeneracja chłodnic samochodowych to wieloetapowy proces, który powinien być przeprowadzany przez specjalistów. Usługa ta wiąże się z koniecznością zastosowania odpowiednich narzędzi, przystosowanych do obróbki materiału wymiennika ciepła, np. miedzi czy aluminium. Podczas regeneracji należy też w prawidłowy sposób odkręcić wszystkie połączenia, odblokować przewód lub korek spustowy i spuścić chłodziwo. Odpowiednich umiejętności wymaga również samo wyjmowanie chłodnicy, której delikatne części narażone są na uszkodzenia. Nie bez znaczenia pozostaje konieczność prawidłowego doboru nowego rdzenia, optymalnego pod względem parametrów wydajności cieplnej czy gabarytów.

W naszym serwisie oferujemy nie tylko wymianę chłodnic, ale także wiele innych usług. Oferujemy ceny znacznie korzystniejsze niż w autoryzowanych stajach obsługi, a jednocześnie gwarantujemy najwyższą jakość każdej realizacji. Dysponujemy profesjonalnym zapleczem technicznym, które pozwala nam wykonywać usługi w fachowy i sprawny sposób. Nasi pracownicy posiadają wieloletnie doświadczenie, dzięki któremu mogą indywidualnie podejść do każdego zlecenia. Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty na terenie Wrocławia.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój komentarz zostanie opublikowany w ciągu 24 godzin.

2020 japantech.pl | Nasz serwis używa plików cookies. Akceptując lub korzystając dalej z serwisu, wyrażają Państwo zgodę na politykę prywatności i cookies JT Serwis Marcin Ładowski z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Karkonoskiej 39, 53-015 Wrocław, NIP: 899-250-63-90, REGON: 932975190