fbpx
Serwis 4×4 we Wrocławiu
  • 25 maja, 2023

Serwis 4×4 we Wrocławiu

Serwis 4×4 we Wrocławiu zajmuje się specjalistycznymi przeglądami i naprawami samochodów z napędem tego typu, który powszechnie montowany jest w pojazdach terenowych, crossoverach, SUV-ach, Vanach, sedanach czy kombi. Układ ten pozwala na ręczne lub automatyczne dołączenie dodatkowo jednej osi. W rezultacie siła napędowa jest rozdzielana na wszystkie cztery koła w równych proporcjach, co podnosi przyczepność i zwiększa bezpieczeństwo jazdy w trudnych warunkach.

Spis treści:
Czym się zajmuje?
Profesjonalna i kompleksowa obsługa
Kiedy należy odwiedzić warsztat?
Problemy ze sprzęgłem
Awarie tylnego mostu napędowego
Usterki samochodów terenowych
Dlaczego warto wybrać JapanTech?
Specjalistyczne przeglądy i naprawy

Czym zajmuje się serwis 4×4 we Wrocławiu?

Serwis 4×4 we Wrocławiu jest oferowany przez nasz specjalistyczny zakład JapanTech, z którego usług chętnie korzystają właściciele tego typu samochodów. Kierowcy wybierają pojazdy z tym napędem przede wszystkim z uwagi na jego uniwersalność. W porównaniu do aut z układem na jedną oś, modele 4×4 są lepiej przystosowane do różnych nawierzchni i warunków pogodowych. Napęd na cztery koła zapewnia większa przyczepność, ale jest też bardziej wymagający. Poślizg podsterowny może płynnie przechodzić w nadsterowny, co utrudnia manewrowanie. Samochody z takim układem są cięższe, co podnosi zapotrzebowanie na paliwo. Ze względu na wysoki poziom skomplikowania, pojazd z napędem na cztery koła warto zawsze naprawiać w sprawdzonym zakładzie.

Profesjonalna i kompleksowa obsługa

Z usług naszego serwisu bardzo często korzystają kierowcy, którzy regularnie poruszają się swoimi samochodami po trudnych terenach – m.in. obszarach górskich czy leśnych. Pojazdy z napędem na cztery koła są intensywnie eksploatowane zwłaszcza w okresie jesiennym i zimowym, kiedy to na drogach występują liście, błoto czy śnieg. Samochody takie bardzo często mają wyższe zawieszenie, co umożliwia ich użytkowanie nawet na wymagających, śliskich, mokrych i nierównych nawierzchniach. W naszym serwisie często zajmujemy się autami regularnie poruszającymi się po drogach szutrowych, błotnistych czy piaskowych, ponieważ takie warunki zwiększają ich podatność na awarie. Konieczność ich częstych przeglądów wynika też ze sporego zaawansowania mechanicznego napędu na cztery koła. Pojazdy te mają większą liczbę podzespołów, włącznie ze skrzynią redukcyjną, wałami napędowymi czy dodatkowymi sprzęgłami. Samochody z napędem na cztery koła charakteryzują się też specyficznym umieszczeniem wielu elementów. Nie bez znaczenia pozostaje konieczność wykonywania dodatkowych czynności, np. wymiany oleju przekładniowego w skrzyni rozdzielczej czy wałach napędowych.

Kiedy należy odwiedzić serwis 4×4 we Wrocławiu?

Serwis 4×4 we Wrocławiu może się okazać przydany w wielu sytuacjach. Napęd na cztery koła występuje w wielu rodzajach, z głównym podziałem na wariant stały oraz dołączany. W tym drugim przypadku pojazd przez większość czasu wykorzystuje układ przednich lub tylnych kół, jednak po wykryciu problemów z przyczepnością na napędzanej osi automatycznie dołącza napęd na drugą i poprawia warunki pracy. Eksploatacja samochodu z napędem na cztery koła wymaga zatem przede wszystkim dbania o nienaganny stan opon. W przypadku takiego układu trzeba stosować takie same ogumienie na każdym kole, włącznie z modelem i marką czy stopniem zużycia bieżnika.

Problemy ze sprzęgłem

W samochodach 4×4 często stosowanym rozwiązaniem jest sprzęgło samoblokujące wykorzystywane w pojazdach wielu marek. Problemy z tym elementem często objawiają się wyraźnie słyszalnym hałasem z układu napędowego, a także odczuwalnym szarpnięciami podczas jazdy. Przyczyną jest zwykle przegrzewanie się lub zanieczyszczenie sprzęgła, co można rozpoznać po charakterystycznym zapachu spalenizny. Element ten często również powoduje problemy z utratą ciśnienia prowadzące do jego uślizgiwania oraz nadmierny wzrost temperatury. W aucie z napędem na cztery koła z przegrzewającym się sprzęgłem często niezbędna jest wymiana uszczelnień, które mogą ulegać awariom w nieodpowiednich warunkach pracy. Element ten wykazuje ponadto wysoką wrażliwość na wymianę olejów oraz ich jakość. Z tego względu serwis olejowy sprzęgła samoblokującego powinno się wykonywać do 30 tys. km. Znaczenie ma przy tym zabarwienie starego i spuszczonego oleju. Jeżeli jest bardzo ciemne lub nawet czarne, konieczne może się okazać przeprowadzenie dogłębnej inspekcji całego pojazdu z napędem na cztery koła.

Naprawa samochodu

Awarie tylnego mostu napędowego

W samochodach z napędem na cztery koła często występują problemy z tylnym mostem napędowym, co dotyczy zwłaszcza pojazdów typu crossover oraz SUV. Na konstrukcję mostu napędowego składa się wiele elementów, włącznie z przekładnią główną, półosiami napędowymi czy mechanizmem różnicowym, czyli dyferencjałem. Regularne wizyty w naszym serwisie we Wrocławiu mogą się przyczynić do przedłużenia żywotności tego układu, zwłaszcza w połączeniu z systematyczną wymianą oleju w tylnym moście. W przypadku zaniedbania tych zabiegów, stary olej i opiłki mogą doprowadzić do wystąpienia luzów w układzie i wielu innych problemów. Do często spotykanych objawów wskazujących na awarie tylnego mostu napędowego należą donośne hałasy, które dobiegają od spodu auta bezpośrednio podczas jazdy.

Usterki samochodów terenowych

Przeglądów i napraw napędu 4×4 bardzo często wymagają samochody typowo terenowe. W ich przypadku powszechnie występującym problemem jest utrata możliwości zapięcia lub odpięcia kół od wału napędowego, co wynika z awarii automatycznych sprzęgieł. Usterka tego typu utrudnia dołączanie przedniej osi, a tym samym obniża przyczepność kół. Skłonność automatycznych sprzęgieł do usterek jest niestety dość wysoka w autach terenowych, a do problemów najczęściej dochodzi w wyniku przeciążenia mechanizmu różnicowego. Taka sytuacja ma miejsce np. wówczas, gdy tylko jedna z półosi jest prawidłowo napędzana kołem.

Dlaczego warto wybrać nasz serwis 4×4 we Wrocławiu JapanTech?

Serwis 4×4 we Wrocławiu i regularne przeglądy mają kluczowe znaczenie dla prawidłowej pracy samochodów z napędem na cztery koła – zarówno tych z układem stałym, jak i dołączanym. Większość usterek i awarii w tego typu pojazdach wynika z zaniedbań właściciela. Brak regularnej wymiany olejów może wywołać trudności z eksploatacją auta nawet przy stosunkowo niskich przebiegach. Jedynie specjalistyczna obsługa może zapewnić równomierne zużycie opon oraz przedłużyć żywotność układu napędowego na cztery koła, dlatego warto skorzystać z usług naszych dwóch wrocławskich warsztatów – JapanTech.

Specjalistyczne przeglądy i naprawy

W serwisie JapanTech dysponujemy profesjonalnym wyposażeniem, dzięki czemu możemy podjąć się wielu prac związanych z przeglądami i naprawami aut z napędem na cztery koła. Pracownicy naszego zakładu posiadają wieloletnie doświadczenie, co daje gwarancję efektywnej realizacji wszystkich działań. Z powodzeniem eliminujemy uszkodzenia i problemy techniczne pojazdów wielu marek, dbając przy tym o dobór odpowiednich części zamiennych czy stosowanie sprawdzonych i bezpiecznych metod. Ze szczegółowym opisem usług możesz się zapoznać na naszej stronie internetowej. Zachęcamy do kontaktu z działem obsługi JapanTech, a także umówienia terminu wizyty w naszych wrocławskich serwisach.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój komentarz zostanie opublikowany w ciągu 24 godzin.

2021 japantech.pl | Nasz serwis używa plików cookies. Akceptując lub korzystając dalej z serwisu, wyrażają Państwo zgodę na politykę prywatności i cookies JT Serwis Marcin Ładowski z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Karkonoskiej 39, 53-015 Wrocław, NIP: 899-250-63-90, REGON: 932975190