fbpx
Naprawa aut terenowych we Wrocławiu
  • 15 lutego, 2024

Naprawa aut terenowych we Wrocławiu

Naprawa aut terenowych we Wrocławiu z pewnością zainteresuje każdego lokalnego miłośnika jazdy po bezdrożach. Jak zapewne każdy się zgodzi, możliwość zjechania z utwardzonych szlaków i jazda w nieznane kuszą bardzo mocno. Dodatkowo wiele osób mieszka na co dzień w rejonie, gdzie bez sprawnego technicznie pojazdu 4×4 ciężko byłoby się komfortowo poruszać. Niestety pojazdy off-roadowe, tak jak wszystkie inne samochody, miewają swoje awarie. Konieczne są też specyficzne zabiegi serwisowe, których w tradycyjnych pojazdach się nie wykonuje. Sprawdźmy więc, co najczęściej ulega usterkom w tego typu autach, a także jak je serwisować, by ustrzec się niespodziewanych usterek.

Spis treści:
Najczęstsze usterki
Awarie elementów układu napędowego
Usterki systemów i urządzeń wykonawczych
Regularny serwis
Wymiana płynów i części eksploatacyjnych
Konserwacja i zabezpieczenie antykorozyjne

Jakie najczęstsze usterki aut terenowych naprawiamy we Wrocławiu?

W naszym serwisie Japantech we Wrocławiu przeprowadzamy profesjonalną naprawę aut terenowych. Zajmujemy się przede wszystkim pojazdami marek japońskich, jednak naprawiamy i serwisujemy również pojazdy z rynku europejskiego czy amerykańskiego – zarówno, jeśli chodzi o samochody terenowe, jak i zwykłe auta osobowe. Zajmujemy się także serwisem aut dostawczych i busów. Trzeba jednak przyznać, że lista najczęstszych usterek pojazdów 4×4 bywa nieco odmienna od ich tradycyjnych odpowiedników. Przede wszystkim dlatego, że są one wyposażone w więcej podzespołów, których nie montuje się w standardowych autach osobowych. Mowa choćby o napędzie na wszystkie koła, blokadach mechanizmów różnicowych, skrzyniach rozdzielczych napędu, a także specyficznym zawieszeniu ułatwiającym poruszanie się po bezdrożach.

Awarie elementów układu napędowego

Pojazdy przeznaczone do off-roadu posiadają bardzo rozbudowany układ napędowy. Absolutnym standardem jest napęd na obie osie, jednak to tylko wierzchołek góry lodowej. Zanim moc trafi z silnika na koła, przechodzi nie tylko przez skrzynię biegów, ale również przez dodatkową skrzynkę rozdzielczą. Ta przekazuje napęd na oś tylną oraz przednią, posiada wbudowane blokady, a także służy jako reduktor. Natomiast każda oś posiada swój most napędowy z układem dyferencjału, który również posiada możliwość blokowania, dla możliwości uzyskania jeszcze lepszej przyczepności. Uszkodzenia łożysk, podpór wałów, a czasami zniszczenie trybów i zębatek znajdujących się w skrzyni rozdzielczej i dyferencjałach to standardowe usterki w przypadku aut off-roadowych, które są intensywnie eksploatowane w trudnym terenie. Jeżeli w Twoim pojeździe doszło do takiego rodzaju uszkodzeń, to fachowcy w naszym wrocławskim serwisie Japantech z pewnością poradzą sobie z nimi bardzo szybko i skutecznie.

Usterki systemów i urządzeń wykonawczych

O ile awarie samych elementów układu napędowego zaliczane są do kategorii poważnych i drogich w naprawie, to identyczne symptomy mogą dać usterki w systemach i urządzeniach wykonawczych. Mowa choćby o elektrycznym lub podciśnieniowym sterowaniu blokadami mechanizmów różnicowych, skrzyni rozdzielczej oraz uruchamianiu reduktora. Zerwane przewody, skorodowane połączenia czy sparciałe lub przecięte przewody podciśnieniowe to rzeczy dość tanie w naprawie, a potrafią równie skutecznie unieruchomić samochód w terenie. Dlatego serwis Japantech każdą naprawę zaczyna od dokładnej diagnostyki, aby ocenić, jakie elementy uległy zużyciu lub uszkodzeniu. Dopiero wtedy, po konsultacji z klientem i uprzednim poinformowaniu go o szacunkowym koszcie, podejmowana jest decyzja o rozpoczęciu naprawy.

Auto terenowe

Regularna naprawa aut terenowych we Wrocławiu

Naprawa aut terenowych w serwisie Japantech we Wrocławiu to tylko jedna z usług, które świadczymy. Oprócz niej prowadzimy także rozmaite czynności serwisowe, takie jak wymiany płynów eksploatacyjnych i części, które naturalnie się zużywają (paska i łańcucha rozrządu, koła dwumasowego, katalizatora i wiele innych) albo konserwacja podwozia i zabezpieczanie blacharki przed korozją. Oferujemy także usługi lakiernicze, serwis klimatyzacji, regenerację i wymianę filtrów DPF czy naprawę skrzyni biegów. Regularny serwis jest niezmiernie ważny, jeżeli chcesz utrzymać swój pojazd off-roadowy lub drogowy w doskonałej kondycji. To natomiast jest niezbędne, by uniknąć niespodziewanych awarii, które czasami mogą całkowicie unieruchomić samochód i spowodować konieczność jego holowania lub przewozu na lawecie.

Wymiana płynów i części eksploatacyjnych

Dopóki duża część aut terenowych nadal napędzana jest tradycyjnymi silnikami spalinowymi, tak długo konieczne są regularne wymiany środków smarnych i płynów chłodniczych. Olej silnikowy powinien być zmieniany co określoną przez producenta ilość kilometrów albo przynajmniej raz na rok. Jednak w przypadku aut do jazdy po bezdrożach, gdzie często nie przemierza się długich dystansów, jednostka napędowa i tak jest obciążana bardzo mocno. W takim przypadku olej warto wymieniać nieco częściej. Podobnie wygląda sytuacja z płynem w układzie chłodzenia, który z wiekiem traci swoje właściwości i może ulec zagotowaniu w niższej temperaturze, powodując znaczne pogorszenie odbioru ciepła, czego skutkiem może być nawet zwarcie silnika. Regularne wymiany płynu są bardzo istotne w off-roadzie, gdzie głównym elementem chłodzącym silnik jest wentylator. Oprócz płynów nie można zapomnieć też o częściach eksploatacyjnych, takich jak chociażby klocki i tarcze hamulcowe czy sprzęgła. Zwłaszcza te ostatnie zużywają się bardzo szybko przy jeździe terenowej, stąd też spora część pojazdów tego typu wyposażona jest w przekładnie automatyczne.

Konserwacja i zabezpieczenie antykorozyjne

Żadnego miłośnika jazdy po bezdrożach nie trzeba przekonywać, że woda, wilgoć i wszechobecne błoto bardzo szybko niszczą blacharkę pojazdu. Fabryczna konserwacja podwozia często jest niewystarczająca, co powoduje, że mocno eksploatowany w terenie samochód już po 10 latach może mieć przysłowiowe „sito” zamiast podłogi. Rozwiązaniem jest wykonanie profesjonalnej konserwacji, którą również możesz zlecić w naszym serwisie Japantech. Przed położeniem zabezpieczenia podwozie powinno zostać umyte, luźna rdza usunięta, a pozostała część potraktowana środkami zatrzymującymi dalszy rozwój korozji. Dopiero wtedy na powierzchnię nanosimy środek konserwacyjny. Tak wykonane zabezpieczenie będzie skuteczne i trwałe. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w branży, a nasi mechanicy są odpowiednio wyszkolonymi fachowcami.

Posiadanie auta terenowego to mnóstwo radości z wygodnego przemierzania bezdroży. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że taki pojazd może posiadać liczne usterki i awarie, z którymi dotąd się nie spotkałeś. Aby służył bezawaryjnie przez lata i dawał przyjemność z jazdy, należy go regularnie serwisować, a także konserwować i zabezpieczać. Wszystkie te usługi wykonujemy w naszym wrocławskim serwisie Japantech. Zapraszamy serdecznie do skorzystania z naszej kompleksowej oferty!

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój komentarz zostanie opublikowany w ciągu 24 godzin.

2021 japantech.pl | Nasz serwis używa plików cookies. Akceptując lub korzystając dalej z serwisu, wyrażają Państwo zgodę na politykę prywatności i cookies JT Serwis Marcin Ładowski z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Karkonoskiej 39, 53-015 Wrocław, NIP: 899-250-63-90, REGON: 932975190