fbpx
Odgrzybianie klimatyzacji we Wrocławiu
  • 21 marca, 2024

Odgrzybianie klimatyzacji we Wrocławiu

Odgrzybianie klimatyzacji we Wrocławiu to zabieg, któremu warto poddawać każdy samochód przynajmniej raz do roku. Pozwala na usunięcie brzydkich zapachów wydostających się z kratek nawiewu, zwiększa wydajność układu, może również zapobiegać poważnym i kosztownym usterkom. Wraz z odgrzybianiem warto zlecić wykonanie pełnego serwisu układu chłodzenia wnętrza, zwłaszcza że sezon letni jest tuż za pasem. Odnalezienie ewentualnych nieszczelności w instalacji i usunięcie ich, a także uzupełnienie czynnika chłodzącego to operacje, które również należy regularnie wykonywać, by utrzymać układ w pełnej sprawności.

Spis treści:
Na czym polega usługa?
Miejsce gromadzenia się grzybów
Wpływ czystości instalacji na zdrowie
Koszt usługi
Jakie czynności są wykonywane?
Kompleksowy serwis

Na czym polega odgrzybianie klimatyzacji samochodowej we Wrocławiu?

Odgrzybianie klimatyzacji samochodowej możesz zlecić w naszym renomowanym serwisie samochodowym Japantech we Wrocławiu. Specjalizujemy się w pojazdach azjatyckich, jednak chętnie bierzemy „na warsztat” również samochody europejskie czy amerykańskie. Ponadto serwisujemy nie tylko auta osobowe, ale także busy czy auta dostawcze. Usługa odgrzybiania polega na usuwaniu bakterii, drobnoustrojów i oczywiście grzybów, które gromadzą się w kanałach wentylacyjnych samochodu. Wywołują one nieprzyjemny zapach w kabinie, wydobywający się z kratek nawiewu, jednak mogą również powodować poważniejsze dolegliwości dla osób podróżujących pojazdem. Dlatego też zaleca się, by usługę odgrzybiania klimatyzacji zlecać przynajmniej raz do roku, najlepiej w okresie przedwiosennym, zanim korzystanie z chłodzenia wnętrza stanie się konieczne dla komfortowej jazdy. W Japantech, oprócz serwisu klimatyzacji, zajmujemy się także wymianą oleju, paska i łańcucha rozrządu, katalizatorów czy koła dwumasowego, naprawą hamulców, silników, skrzyń biegów, chłodnic i zawieszenia, a także przeprowadzamy dokładne przeglądy techniczne. Zachęcamy do zapoznania się z naszą kompleksową ofertą oraz do skorzystania z naszych usług, a w razie jakichkolwiek pytań – do kontaktu.

Gdzie gromadzą się grzyby i drobnoustroje?

Instalacja doprowadzająca świeże powietrze do kabiny samochodu jest bardzo rozbudowana. Zajmuje ona większość miejsca pod deską rozdzielczą każdego pojazdu. Składa się z długich przewodów i kanałów, którymi przepływa powietrze tłoczone przez dmuchawę, by finalnie wydostać się przez kratki. Po drodze znajduje się wiele załamań, klap i zastaw, dzięki którym możliwe jest kierowanie strumienia powietrza w wybranym przez kierowcę kierunku (na szybę, na twarz, na nogi). W kanałach znajduje się również nagrzewnica, dzięki której zimą możemy mieć w środku komfortową temperaturę, a także chłodnica klimatyzacji, zwana fachowo parownikiem. W tak rozległej instalacji z czasem gromadzą się duże ilości kurzu, które osiadają na ściankach i stwarzają miejsce, gdzie potencjalnie mogą rozwijać się różne drobnoustroje. Grzyby mają najlepsze środowisko do rozwoju na wspomnianym parowniku, jako że podczas używania klimatyzacji robi się on bardzo zimny, co wywołuje skraplanie się wilgoci, która znajduje się w przepływającym powietrzu. Wilgoć plus zanieczyszczenia to wprost idealne połączenie, jeżeli chodzi o pojawianie się grzybów i drobnoustrojów.

Wypływ czystości instalacji na zdrowie podróżujących

Głównym problemem, który wywołuje zanieczyszczona instalacja nawiewu, jest brzydki zapach wydostający się z kratek. Trzeba jednak wiedzieć, że w przypadku osób z chorobami układu oddechowego (np. astmatycy) obecność drobnoustrojów w powietrzu w kabinie może powodować poważne dolegliwości. Zaostrzenie objawów chorób może ujawnić się już po kilku minutach jazdy w samochodzie, który posiada zagrzybioną instalację nawiewu i klimatyzacji. Właśnie z tego powodu tak ważne jest regularne odgrzybianie tych układów, co pozytywnie wpływa na jakość powietrza w kabinie pasażerskiej. Nawet nie mając problemów z układem oddechowym, warto dbać o czystość wszelkich komponentów. Nikt nie lubi przecież podróżować w aucie, w którym panuje nieprzyjemny zapach zgnilizny i stęchlizny.

Kierownica auta

Od czego zależy cena odgrzybiania klimatyzacji we Wrocławiu?

Na cenę odgrzybiania klimatyzacji we Wrocławiu wpływ ma przede wszystkim konkretny model samochodu, który poddawany jest usłudze. Niewielkie auta miejskie mają o wiele prostsze układy nawiewu, co znacznie przyspiesza i ułatwia zadanie mechanikom. Natomiast w przypadku pojazdów bardzo dużych, które posiadają rozbudowane instalacje klimatyzacji, które nierzadko są rozszerzone o niezależny moduł dla pasażerów w tylnych rzędach siedzeń, wymagany czas i trudności w wykonaniu usługi bywają większe. Przede wszystkim jednak to, ile zapłacisz za doprowadzenie klimatyzacji do dobrego stanu, zależy od tego, jak mocno została ona zagrzybiona. Dlatego istotne jest, by reagować natychmiast, gdy tylko poczujesz, że z nawiewu w Twoim samochodzie zaczyna nieprzyjemnie pachnieć. Usługa dostępna jest przez cały rok, można więc bez problemu skorzystać z niej w trybie interwencyjnym.

Jakie czynności obejmuje usługa?

W większości samochodów dostęp do kanałów nawiewu można uzyskać bez czasochłonnego i kosztownego zdejmowania deski rozdzielczej. Urządzenie do czyszczenia i dezynfekcji wprowadzane jest bezpośrednio przez wyloty powietrza, po uprzednim zdemontowaniu kratek nawiewu. Kolejnym etapem jest wyjęcie filtra kabinowego i przy okazji jego wymiana na nowy. W znakomitej większości aut tuż obok otworu filtra znajduje się parownik klimatyzacji. Jak wspominaliśmy wcześniej, jest on zwykle największym siedliskiem grzybów i drobnoustrojów w całej instalacji nawiewu. Pokrycie go specjalną pianą czyszczącą, a następnie potraktowanie ozonem, pozwala na gruntowne wyczyszczenie powierzchni i eliminację wszystkich niepożądanych zabrudzeń. Zabieg ten przedłuża również żywotność samego parownika, jako że w zanieczyszczonych miejscach mogłaby zbierać się wilgoć, która prędzej czy później doprowadziłaby do rozwoju korozji i perforacji parownika w tym miejscu. Natomiast jego wymiana wymaga demontażu całej deski rozdzielczej i rozpięcia układu klimatyzacji, co jest wyjątkowo czasochłonną, trudną i kosztowną operacją.

Kompleksowy serwis

W serwisie Japantech we Wrocławiu możesz zlecić nie tylko samą usługę odgrzybiania, ale także kompleksowe zajęcie się układem klimatyzacji w Twoim samochodzie. Serwis będzie obejmował także sprawdzenie wszystkich przewodów i złączy na obecność wycieków lub zaawansowanej korozji, wymianę wadliwych elementów, mycie i sprawdzenie szczelności chłodnicy zewnętrznej (fachowo zwanej skraplaczem) czy wymianę filtrów znajdujących się w układzie. Na końcu ilość czynnika w przewodach zostanie uzupełniona do wartości wymaganej przez producenta pojazdu, a wnętrze auta może zostać poddane ozonowaniu, które usunie brzydkie zapachy i wilgoć również z innych miejsc w samochodzie.

Dzięki klimatyzacji samochodowej możesz komfortowo i wygodnie podróżować nawet w okresie największych upałów. Dlatego w okresie przedwiosennym warto zlecić wykonanie podstawowej konserwacji tego systemu, która obejmuje między innymi usługę odgrzybiania. Pomaga to usunąć zarazki i drobnoustroje, które wytworzyły się w wilgotnym środowisku wokół parownika pod deską rozdzielczą, przedłużając też jego żywotność poprzez zapobieganie korozji. Podczas serwisu instalacja zostanie przebadana pod kątem nieszczelności, a czynnik chłodzący w przewodach uzupełniony do prawidłowej ilości. Umów się na wizytę w jednym z dwóch serwisów Japantech we Wrocławiu już dziś i zleć kompleksowy serwis klimatyzacji profesjonalistom.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój komentarz zostanie opublikowany w ciągu 24 godzin.

2021 japantech.pl | Nasz serwis używa plików cookies. Akceptując lub korzystając dalej z serwisu, wyrażają Państwo zgodę na politykę prywatności i cookies JT Serwis Marcin Ładowski z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Karkonoskiej 39, 53-015 Wrocław, NIP: 899-250-63-90, REGON: 932975190